משלוח חינם ברכישה מעל 300₪ | מבצע לפסח - 20% הנחה עם קוד קופון :POP20
סגנון מיד סנצ'ורי - כל מה שאתם צריכים לדעת

סגנון מיד סנצ’ורי – כל מה שאתם צריכים לדעת

מיד סנצ’ורי\Mid Century,הינו סגנון האמנות של אמצע המאה שהתחיל והפך לפופולרי בין שנות ה30 לשנות ה60, בפוסט זה אפרט על המאפיינים המיוחדים של סגנון זה, המקורות וההשפעות עליו, על האומנים הבולטים בתקופה הזאת, ואיך הוא משפיע על אומנות, עיצוב פנים ואדריכלות עד היום.

‘כל גיל חייב ליצור את האמנות שלו מתוך החוויות שלו’ – הבנת מקורות האמנות של אמצע המאה (סגנון מיד סנצ’ורי)

הסגנון Mid century התפתח בשנות ה1920-1930 והושפע מאוד מהשינויים החברתיים שהתחילו לקרות באותו הזמן, תקופה זו הייתה מלאה בהתקדמות טכנולוגית, עליה בסקרנות, מחשבה איך העתיד שלנו יראה ואהדה למדע בדיוני. בנוסף תנועת אמנות זו באה להתרחק מהכללים הנוקשים של תחילת המאה, במטרה ליצור אסתטיקה חדשה שמשקפת את העולם המודרני והשאיפה למה שהוא יהיה.

במהלך אמצע המאה ה-20, העולם סוף סוף החל להתאושש מההרס של מלחמת העולם השנייה. תקופה זו התאפיינה בתחושת אופטימיות ורצון לשינוי. אמנים ביקשו להתנתק מהמוסכמות האמנותיות המסורתיות ולחקור דרכים חדשות להביע את עצמם, אומנים רבים גם הושפעו מהשינויים התרבותיים וחברתיים בתקופה: תנועת זכויות האזרח, פמיניזם, ותנועות התנגדותיות נוספות של שנות ה-60.
זמן זה הביא איתו רצון לבנייה מחדש ואופטימיות לעתיד, בנוסף עם הפריחה הכלכלית נרשמה עלייה במעמד הביניים, פתאום לקהל הנרחב הייתה אפשרות לרכוש מותרות כמו אומנות.
שינויים אלו השפיעו על אמנים ליצור יצירות ששיקפו את האידיאלים של התקופה, כמו פשטות, פונקציונליות וייצור המוני, ההתקדמות בטכנולוגיה אפשרה שימוש בחומרים וטכניקות חדשות שלא היו לפני כן. אמנים החלו לשלב חומרים תעשייתיים כמו מתכת, פלסטיק ופיברגלס בעבודותיהם, המשקפים את החברה המתועשת בה הם חיו.
את מקורות של הסגנון אפשר לייחס לתנועת הבאוהאוס בגרמניה, שהדגישה את השילוב של אמנות, מלאכה וטכנולוגיה ביצירה אחת. גישה הוליסטית זו לעיצוב השפיעה על אמנים ברחבי העולם והניחה את הבסיס לסגנון של היצירות בתקופה זו. אומנים ואנשים אימצו את הרעיון של אמנות כחלק מחיי היומיום, והחל טישטוש בין הגבולות של אמנות, עיצוב ואדריכלות.

 ‘פרדיגמה של פשטות ופונקציונליות’ מאפייני המראה של הסגנון ותת סגנונות בתוכו

במרכז סגנון הMid Century אחד המאפיינים החשובים ביותר של סגנון מיד סנצ’רי הוא דגש על הפשטות. אמנים של עידן זה ביקשו להפשיט קישוטים מיותרים ולהתמקד בקווים נקיים ובקומפוזיציות מינימליסטיות. פשטות זו אפשרה תחושה של בהירות וישירות ביצירות האמנות, מה שהופך אותן למושכות ויזואלית ונגישות בקלות לקהל רחב.
הפילוסופיה הזאת ביחד עם אקספרסיוניזם ומינימליזם, השפיעו בצורה נרחבת על סגנון המיד סנצ’ורי.

אקספרסיוניזם

האקספרסיוניזם המופשט הדגיש את ההיבטים הספונטניים והרגשיים של האמנות, הסגנון משחק עם צורות גאומטריות כדי ליצור אפקטים של חדות, תזוזה, משחקי צבע ואור.
דוגמא מושלמת לסגנון זה היא סדרת האנימציה “משפחת סילוני” (ג’טסונס). שמתאפיינת בסגנון הנקרא “googie style” שיוצר קריקאטורות של המציאות בהגזמת והקצנה של צורות, צבעים וזוויות.
בנוסף העידן האטומי “atomic age” השפיע רבות על עתדניות הסגנון, מכיוון שהינו משלב את החיים באותה התקופה ביחד עם התפיסה של איך החיים יכול להראות בעתיד.

מנימליזם

בניגוד לאקספרסיוניזם, המינימליזם התמקד בצמצום האמנות למרכיביים החיוניים שלה, כגון צבע וקומפוציה כמו בסגנון הקוביזם. אמנים של סגנון זה התבססו על יסודות שהונחו על ידי תנועות קודמות ושאפו לדחוף את הגבולות עד לקיצון, אם זה שמירה על סדר כמעט מכני באומנות או להפך אי סדר מוחלט כמו פורניג\מזיגה “pouring art”.

הטיטאנים של אמנות אמצע המאה (סגנון מיד סנצ’ורי) – אמנים שעיצבו את התנועה

תנועת האמנות של אמצע המאה (סגנון מיד סנצ’ורי) עוצבה על ידי מגוון אמנים משפיעים שהותירו חותם ניצחי על עולם האמנות. טיטאן כזה הוא ג’קסון פולוק, הידוע בטכניקה המהפכנית שלו של ציור בטפטוף. היצירות האקספרסיוניסטיות המופשטות של פולוק, המאופיינות בעבודת המכחול האנרגטית והספונטנית שלהן, קראו תיגר על המושגים המסורתיים של קומפוזיציה וייצוג.

דמות בולטת נוספת באמנות של אמצע המאה היא מארק רותקו. ציורי שדות הצבע בקנה מידה גדול של רותקו הפכו לסמלים איקוניים של התנועה. השימוש שלו בצבעים עזים ותוססים ובצורות מלבניות מוערמות יצר השפעה רגשית עמוקה על הצופים, והזמין אותם לשקוע בהתבוננות בצבע ובצורה.

פיט מונדריאן, צייר הולנדי, מילא גם הוא תפקיד משמעותי התפתחות הסגנון. דרך הציור האייקונית שלו של הפשטה גיאומטרית, המתאפיינות בשימוש בצבעי יסוד ובקווים מצטלבים, ביקשה להשיג הרמוניה ואיזון אוניברסליים.

הפסל אלכסנדר קלדר גם נהיי פופלרי בתקופה זאת, הוא ידוע בעיקר בהמצאתו של המובייל, פסל קינטי שנע עם זרמי האוויר. העבודות השובבות והגחמניות של קלדר הביאו תחושה של תנועה ודינמיות תוך התנתקות מהטבע הסטטי של הפיסול המסורתי.

סגנון מיד סנצ'ורי - כל מה שאתם צריכים לדעת

סגנון מיד סנצ’ורי – ההשפעה באדריכלות ועיצוב פנים בעולם המודרני שלנו

חוץ מיצירות אומנות על קיר, האסטתיקה המינימליסטית והמודרנית שדוגלת בקווים הנקיים ודגש על פונקציונליות, השריאו מגוון דיסציפלינות עיצוב שונות. אמנים רבים בתקופה זו הושפעו מאוד מעיצוב זה, שהעניק עדיפות למעשיות ולשימושיות. הם שאפו ליצור יצירות אמנות שלא רק שימשו כחפץ נוי אלא גם היו להן מטרה או תפקיד בחיי היומיום. זה הוביל לשילוב של אמנות בעיצוב רהיטים, אדריכלות ומגוון חפצים ביתיים. צורת מחשבה זאת אומרת שאומנות לא צריכה להיות מוגבלת לגלריות ומוזיאונים אלא צריכה להיות חלק מחיי היומיום של אנשים.
עד היום ניתן לראות את אותם ההשראות בטרנדים עיצוביים עדכניים היום בעיצוב, אופנה ואפילו טכנולוגיה.

בעיצוב פנים, תנועת האמנות של אמצע המאה העניקה השראה ליצירת חללים אלגנטיים ופונקציונליים. תוכניות קומה פתוחות, חלונות גדולים ושימוש בחומרים טבעיים הפכו לסימני ההיכר של בתים מודרניים של אמצע המאה. ההתמקדות בפשטות ובפונקציונליות אפשרה שילוב הרמוני של צורה ותפקוד, ויצרו חללים מושכים ויזואלית ומעשיים כאחד. בעיצוב פנים, הסגנון המודרני הזה נשאר מאוד פופולרי, כאשר אנשים רבים מאמצים את המשיכה הנצחית שלו.

בעיצוב רהיטים, סגנון המיד סנצ’ורי השפיע על יצירתם של יצירות איקוניות שעדיין מבוקשות מאוד היום. מעצבים כמו צ’ארלס וריי אימס, הידועים בשימוש החדשני שלהם בחומרים ובעיצובים ארגונומיים, ייצרו רהיטים שגילמו נוחות, שימושיות, ועיצוב חדשני. העיצובים שלהם, המאופיינים בקווים נקיים, צורות אורגניות ושימוש בחומרים כמו דיקט יצוק ופיברגלס, הפכו לייצוגים איקוניים של התקופה.

בנוסף, הייתה השפעה משמעותית על העיצוב האדריכלי. הדגש של התנועה על פשטות ופונקציונליות תורגם ליצירת מבנים מודרניים שהעניקו עדיפות לשטחים פתוחים, כניסת אור טבעי ושילוב הרמוני עם הסביבה הסובבת כמו הכנסת עצים לתוך החלל. אדריכלים רבים אימצו את עקרונות אלו, וכתוצאה מכך נוצרו מבנים איקוניים שעדיין עומדים כעדות להשפעה המתמשכת של התנועה כמו הבית של משפחת אימס בלוס אנג’לס, והבית האייקוני של פרנק לויד רייט “Cornwell“.

לסיכום – למה כדאי לכם לבחור את הסגנון הזה לעיצוב פנים שלכם

עברו כבר כמעט 100 שנה מתחילת יצירת סגנון המיד סנצ’רי, אבל הוא עדיין פופלרי ומשפיע על חיינו עד היום. אם אתם רוצים לתת לבית שלכם מראה אלגנטי ניצחי, בשילוב מראה נקי ומינימליסטי אבל גם חמימות ביתית שתגרום לכם לרצות לשבת על הספה זה הסגנון בשבילכם.
התמקדו בלבחור יצירות בודדות ומיוחדות לחללים שלכם, אם מדובר בפריט קטן לתצוגה במדף או ברהיט גדול כמו ספה. תחפשו צורה מעניינת שמשלבת חומר טיבעי. אל תפחדו מצבעים אבל תבחרו בפריטים שיותר על הפלטת צבעים של “סתיו” ולא של “קיץ” ואל תפחדו לשלב בין הצבעים.
צבעים שישקפו את הסגנון הזה יהיו עמומים, כמו חרדל, בורדו, ירוק כהה, כחול אפור, וסגול כהה.

מוצרים מובילים

עגלת קניות
התחבר

אין לך חשבון עדיין?

התחילו להקליד כדי לראות מוצרים שאתם מחפשים.
החשבון שלי
0 פריטים סל קניות
חנות
דילוג לתוכן